
Вимушені переселенці назвали власне житло головною умовою інтеграції
Міжнародна організація з міграції провела опитування та визначила, від чого залежить інтеграція вимушених переселенців на підконтрольній Україні території.
Про це йдеться в матеріалі “Східного варіанту”.
"Опитані, які проживали у власному житлі частіше повідомляли про те, що відчувають себе інтегрованими. Майже три чверті ВПО надали такі відповіді", — зазначив фахівець МОМ Роман Лунін.
За словами координатора Центру документування Української Гельсінської спілки з прав людини Олексій Біда, житло — це базова потреба людей, але держава досі не може розробити дієву програму для забезпечення людей житлом.
Читайте також: читайте також: як помирити людей після деокупації? Досвід країн, які через це проходять
"Переселенцям в першу чергу потрібне житло. Родина, яка живе в орендованій квартирі, вона постійно "на валізах". У будь-який момент господарі можуть попросити звільнити це житло. Важливо дати людям інструмент, аби вони могли придбати житло. Зараз є програми, але гроші в цьому фонді досить маленькі, щоб дати житло всім хто його потребує", — сказав Олексій Біда.
Родина переселенки Олени Степової змогла придбати будинок в селі власним коштом, без допомоги держави чи громади.
Читайте також: чому переселенці в Україні не відчувають себе як вдома? Основні причини і що з цим робити
"Дуже часто кажуть: приїхали в село, то беріть будь-яку покинуту хату і живіть. Але як же право власності? В будь-якої навіть покинутої хати є господар. Якщо хата простояла 10—20 років, то вона розібрана, гнила, без води та світла. Там не може жити людина, в якої теж нічого немає", — зазначила пані Олена.
На її переконання, частина переселенців з радістю погодилася б на власне житло в селі, якби держава розробила відповідну програму та спростила б процедуру приватизації житла.
Інший варіант — виділення рівної суми коштів для всіх вимушених переселенців на придбання житла. Однак тоді, побоюється пані Олена, може виникнути інша несправедливість.
"У нас сім років війни. Я приїхала на підконтрольну Україні територію в грудні 2014 року. Наша родина самостійно купила житло і ми не отримували допомоги. І якщо зараз приймають закон для переселенців, що сьогодні їм будуть виплачувати кошти за житло, то ці люди, які приїхали 7 років, 5 років, 2 роки тому — вони залишаються за бортом законодавства", — зазначила Олена.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.