
Стало відомо, в чому полягають основні загрози мінування та розмінування Азовського моря
Азовське море вразливе на донні міни, в українському морі будуть шукачі мін, але їх застосування відтерміновується.
Про це розповіли експерти в інтерв'ю Східному Варіанту.
Азовське море є наймілкішим у світі, його середня глибина 8 м, максимальна — 15 м. Ці особливості вплинули й на мінування. На мілководді зазвичай використовуються три основні види мін: якірні, плаваючі та донні.
“Азовське море вразливе на донні міни, на великих глибинах такі міни не працюють. Вони мають або акустичні, або комбіновані детонатори — реагують на акустичне (шум гвинта) або магнітне поле. Адже корабель це величезний металевий об’єкт”, — говорить військово-морський експерт “Defence Express” Володимир Заблоцький.
Донні міни ефективні на глибині до 60 метрів, проте розповсюджені в Азовському морі і якірні міни, які несуть загрозу не тільки ворогу, а і морській екосистемі.
“Якірні несуть в собі серйозну небезпеку з точки зору екології. Навіть маючи карту морських мін, не можна визначити напевно їх положення, бо вони дрейфують. З якорем вони здатні переміщуватися на сотні метрів, а якщо зірвуться з якоря, рахунок на кілометри. Азовське море основний ареал проживання дельфіна азовки. Вибухи завдають тваринам потужний гідромеханічний удар”, — пояснює керівник безпекових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.
Пошук, виявлення та знешкодження морських мін — це завдання військових кораблів-тральників. Після поділу Чорноморського флоту у складі ВМС України знаходилося п’ять тральщиків. Базові тральщики “Мелітополь” та “Маріуполь” були у 2012-2013 роках списані, морські тральщики “Чернігів” та “Черкаси” були захоплені у березні 2014 року, а рейдовий тральщик “Геничеськ” був затоплений у липні 2022 року внаслідок ракетного удару російської авіації.
Проте в українському морі будуть шукачі мін. У 2021 році Велика Британія оголосила передачу Україні двох тральщиків типу “Sandown”, у січні 2023 року їх помітили на військово-морській базі Клайд (Британія) вже під українськими прапорами. Тральники назвали на честь втрачених — “Чернігів” та “Черкаси”. Ще два тральщики класу “Alkmaar” очікуються як військова допомога від Нідерландів, передача планується до 2025 року.
“Але на сьогодні тральники не потраплять в Азовське море, вони чекатимуть на перемогу”, — попереджає Павло Лакійчук.

Знешкодження морських мін — це зазвичай детонація. Як говорять експерти, вода передає силу удару без змін в радіусі 100 м.
“Сучасні підводні системи розмінування містять пошукові дрони, які можуть просканувати значну акваторію за невеликий час. Якщо оператор бачить міну, на місце надсилається інший дрон для підриву”, — пояснює Володимир Заблоцький.
Шість таких дронів Україна отримає від Великої Британії. Автономні апарати призначені для очищення берегової лінії та незначній глибині до 100 м.
Терміни розмінування після перемоги експерти прогнозувати не беруться.
“Розмінування Чорного моря після Другої світової війни тривало 20 років, — говорить Павло Лакійчук. — Але і розмінувати все море неможливо. В першу чергу, пріоритетом будуть фарватери, райони рибальства, потім все інше”.
Підводні вибухи внаслідок розмінування також несуть загрозу морським екосистемам. Німецьке агентство охорони природи повідомляло, що внаслідок розмінування в Балтійському морі у 2019 році загинуло кілька морських свиней. До цього виду належать тварини Азовського та Чорного морів, відомі, як азовка, білобочка та афаліна звичайна. Балтійське море досі приховує 80 тисяч мін часів Другої світової війни, тому операції з розмінування тривають. Протягом осені 2019 року на узбережжі Німеччини було виявлено 41 загиблого ссавця, щонайменше вісім з них загинули через пошкодження органів слуху внаслідок розмінування.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.