
Діти з окупованих територій можуть вступити до української школи: що для цього потрібно
Вступити до української школи з ТОТ можна лише за наявності українського свідоцтва про народження. Якщо воно є, то дитина може швидко подати документи та бути зарахованою. Українське свідоцтво зазвичай є у тих, хто в перші роки після початку збройної агресії росії були шкільного віку, а також дітей, які неволею долі опинилися в окупації після початку повномасштабного вторгнення.
Освіта, отримана в навчальних закладах на ТОТ, не визнається в Україні та світі. Тож українці та українки в окупації, намагаючись забезпечити майбутнє своїх дітей, нерідко віддають їх в українські школи для паралельного навчання. Адже з українським свідоцтвом про середню освіту діти з ТОТ зможуть вступити до українських або європейських вишів. Як дітям з тимчасово окупованих територій (ТОТ) вступити до української школи? Які документи потрібні? Та як проходитиме навчання? Відповіді на ці та інші питання Східний Варіант дізнався у юристки-аналітикині ГО «Донбас SOS» Тайі Аврам
Окупація українських земель триває понад 10 років. За цей час встигло народитися покоління, яке замість українського свідоцтва про народження має документ від так званих «днр», «лнр» чи росії.
Можна вступити до української школи з ТОТ, якщо є українське свідоцтво про народження
В Україні батьки не обмежені у виборі навчального закладу для своєї дитини. Тож українці з ТОТ можуть обрати будь-яку школу, ліцей або гімназію та звернутися туди з проханням зарахувати їхню дитину. Важливо уточнити, чи підтримує цей навчальний заклад індивідуальну або дистанційну форму навчання.
Щоб дитину зарахували до навчального закладу на денну форму (навіть дистанційно) необхідно надати медичну довідку № 086/о. Цілком зрозуміло, що українці з ТОТ не завжди можуть виїхати на підконтрольні території для її оформлення. Тож для них більш зручною та безпечнішою може бути індивідуальна форма навчання, для якої медична довідка не потрібна.

Зарахувати дитину з ТОТ до української школи можна протягом усього року. Для цього необхідно написати заяву на імʼя директора закладу й зазначити в ній відомості про серію, номер та дату видачі свідоцтва про народження дитини.
Можна вступити до української школи з ТОТ, якщо немає українського свідоцтва про народження
Щоб оформити українське свідоцтво про народження дитини, необхідно звернутися до суду.Заява подається до будь-якого місцевого суду за межами ТОТ незалежно від місця проживання заявника.
Документи, які необхідно подати:
- Заява про встановлення факту народження дитини.
- Копії доказів, які підтверджують факт народження (медичні довідки або свідоцтво про народження дитини, що видане окупаційними адміністраціями).
- Копії паспортів та ідентифікаційні коди заявника.
- Копії паспортів батьків.
- Копії свідоцтва про шлюб (за наявності).
- Інші докази факту народження за наявності (фото, пояснення свідків).

Подати заяву можуть батьки, їхні представники, члени сімʼї, опікуни, піклувальник, особа, яка утримує та виховує дитину, або інший законний представник. Якщо заявник не є родичем дитини, у заяві варто пояснити, чому він/вона подає заяву про встановлення факту народження.
Судовий збір сплачувати не потрібно. Зазвичай, такі справи судді мусять розглядати невідкладно з дня находження заяви, однак на практиці це залежить від завантаженості суду.
Іноді суд може відмовити в розгляді заяви та направити до РАЦСу, де заявник нібито спершу має отримати відмову про встановлення факту народження дитини й тільки потім звертатися до суду. Однак юристка ГО «Донбас SOS» Тайя Аврам запевняє: можна звертатися одразу до суду без попереднього звернення до РАЦСу.
«Відповідно до постанови Верховного Суду від 23.11.2022 року в справі № 759/7001/22 відмова у відкритті провадження про встановлення факту народження або смерті на ТОТ із підстав попереднього не звернення до РАЦСу не ґрунтується на положеннях чинного законодавства, оскільки встановлення такого факту саме судом безпосередньо передбачено ст. 317 ЦПК України, яка не вимагає від заявників вчинення інших дій перед зверненням до суду з відповідними заявами, тобто надає можливість відразу звернутися до будь-якого суду цивільної юрисдикції», — каже юристка.

Коли суд розгляне заяву та встановить факт народження, заявник мусить отримати ухвалення та надати його в РАЦС, щоб отримати свідоцтво про народження дитини. Виходить, що батькам чи представникам дитини в будь-якому випадку необхідно буде виїхати на підконтрольні Україні території за документом.
Після цього слід повторити механізм вступу до української школи, який описувався в попередньому розділі.
Тайя Аврам зазначає, що при подачі заяви до школи українське свідоцтво про народження можна додавати не одразу. Дитину зарахують до навчального закладу, однак не зможуть відкрити особисту справу. У такому випадку школа повідомляє органи опіки й піклування, що дитина без свідоцтва про народження.
«Ми розглядали ситуацію: діти, які без українського свідоцтва про народження, можуть без нього навчатися в українській школі, а потім виїжджати на підконтрольні території, щоб, наприклад, вступити до українського університету чи технікуму, і тут уже оформити собі свідоцтво про народження, щоб із ним забрати диплом про середню освіту. Та поки що найстарший вік дітей, які народилися в окупації й не мають українського свідоцтва, 12 років. Поки що таких ситуацій не може бути, однак якщо території не повернуться — це наше майбутнє. Ми плануємо направити листа до Міністерства науки та освіти з проханнями звернути увагу на таку ситуацію», — каже Тайя Аврам.
Також: екоактивісти з Маріуполя відкрили "Лабораторію Нуль відходів" для студентів в Україні
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.