
Чим живе прифронтовий Донбас? Голова Зайцевого — про сьогодення і майбутнє селища
Зайцеве сьомий рік перебуває практично на лінії фронту. Кожен день його жителі чують звуки війни: то автоматну чергу, а то й артилерійські постріли.
Невелика територія зайцевської військово-цивільної адміністрації (ВЦА) — це кілька населених пунктів, де будинки зі слідами обстрілу і КПВВ, розташований на дорозі, що веде до Горлівки. П'ятий рік керує прифронтовою ВЦА переселенець з Горлівки Володимир Весьолкін.

З бізнесу в крісло голови селища
Він був підприємцем — пік хліб, торгував продуктами. Але через війну свій бізнес втратив. З тимчасово окупованої території довелося виїхати. За словами Володимира, все що залишилося від бізнесу — це стіни виробничих приміщень. Життя довелося починати заново.
Після захоплення Горлівки та вбивства у квітні 2014-го депутата горлівського міської ради Володимира Рибака (він намагався зірвати прапор “ДНР” з будівлі міськради), місто довелося покинути, оскільки Весьолкін мав чітко виражену проукраїнську позицію.
У червні 2014 року майбутній голова зайцевської ВЦА вступив до лав добровольчого батальйону «Артемівськ». Прослужив там до самого розформування підрозділу у 2015-му. А у 2016-му прийшов в Зайцеве вже як керівник Військово-цивільної адміністрації.
«Зараз в селищі зареєстровано 950 осіб, але фактично проживає близько 585. Людей стало менше через закриття КПВВ (пункти пропуску закриті з окупованого боку нібито через карантин Горлівки авт.). Багато людей у нас жили “на два двори”. Приїжджали сюди на кілька днів з Горлівки, а іноді й на день. Наприклад, в Жованку на дачу, і до вечора поверталися. Зараз такої можливості немає, оскільки бойовики закрили свій КПВВ. Тому люди не приїжджають», — пояснює Володимир.

Нагальні проблеми Зайцевого
Але навіть в такому невеликому селищі роботи голові ВЦА завжди досить, особливо зараз, коли почалося загострення на фронті. Об'їзд території, перевірка чи немає нових пошкоджень.
«Зараз загострилися бойові дії. Ми їх чітко чуємо, але на щастя на нас це ніяк не позначилося. У житловій зоні ушкоджень і постраждалих немає», — розповідає Володимир.
Латати дірки, залишені війною — це одна з активностей місцевої адміністрації. Не кожен житель зможе поміняти собі обстріляний дах або вибите вікно. Тут і приходить на допомогу ВЦА.
«Зараз плануємо коштом обласного матеріального резерву заміну дахів на пошкоджених будинках. У нас на сьогодні трохи більше 50 будинків з пошкодженими дахами. У зимовий період цього зробити не могли, а люди чекають. Зараз якраз відповідний час, тому скоро почнемо», — пояснює голова ВЦА.
«Ще один проєкт — хочемо зашити в багатоквартирних будинках вибиті вікна. У тих квартирах, які покинуті. У нас багатоквартирні будинки заселені менше ніж на половину. Вже спробували в грудні частину зашити OSB-плитами, вийшло непогано. Під'єднали ДСНС з їх технікою. Адже в закриті квартири ми потрапити не можемо, тому вирішили зашити вікна зовні. Волога всередину не потрапляє — вже добре. До того ж припинили втрати тепла через міжкімнатні стіни для тих, хто залишився жити в будинках», — розповідає Володимир.

2016 року, коли Володимир тільки обійняв посаду керівника, головним було забезпечити пенсіонерів пенсіями та іншими соцвиплатами. Селище було недавно звільнено, плутанина з документами. Крім того, до ВЦА тоді приєдналася частина раніше окупованої території — кілька вулиць Горлівки.
До війни Зайцеве підпорядковувалося Горлівській райадміністрації, а після звільнення селище перепідпорядкували Бахмуту. Документи залишилися там, а людям потрібно було отримувати пенсію тут. Тому новому голові довелося залагоджувати всі бюрократичні питання. В результаті в цьому питанні все вирішилося. Але складнощів у житті Зайцевого ще досить.

«Ще у нас нікуди не поділася проблема водопостачання. До нас, так само як і в Торецьку, вода йде з окупованої території з Горлівки. Відповідно пориви часто не вдається усувати, тому що вони в “сірій зоні”. Їх просто не дають усувати. Проходить багато часу, тому що доводиться чекати гарантій тиші. Ми розробили альтернативний план установки модуля очищення води на підконтрольній території та подали його на розгляд в обладміністрації. Сума вийшла близько 10 мільйонів. В принципі кошти невеликі для такого проєкт», — розповідає Володимир Весьолкін.
Майбутнє селища Зайцеве
Що ще чекає на Зайцеве? Володимир розповідав про адміністративні нововведення. Повз прифронтове селище не пройшла децентралізація. В області формується 10 нових ОТГ і за цією програмою Зайцеве, як ВЦА, припинить своє існування.
«Ми реорганізовуємося, і Зайцевська ВЦА увіллється у Світлодарську. Правда поки вона тільки на папері, але ми вже морально готуємося. Тобто скоро Зайцевської ВЦА не існуватиме як адміністративної одиниці. Утворюється нова Світлодарська ВЦА. Туди увійдемо ми, Світлодарськ, Новолуганка, Миронівське», — розповідає Володимир.
З мінусів голова ВЦА визначає те, що тепер до адмінцентру доведеться добиратися близько години машиною. Хоча при нормальному адмініструванні не повинно бути проблем. Можна залишити в населених пунктах представництва, куди люди зможуть звертатися, щоб не їхати в центр ВЦА.
«А виграє Зайцеве в тому, що у нас з'являться чіткі адміністративні кордони. Раніше у нас їх не було. Через це ми не могли нормально ремонтувати дороги. Для ремонту дороги повинні бути у власності, а для цього повинні бути окреслені адміністративні межі населеного пункту. У нас їх не було, тому навіть за наявності грошей дороги ремонтувати ми не могли. Те ж саме і з полями, були проблеми зі стягненням земельних податків з селян. Зараз зі створенням нової ВЦА це все вирішиться», — розповідає Володимир Весьолкін.
На питання, які будує плани, якщо його повторно не призначать главою селища, відповідає, що зайнятися буде чим.
Є бачення політичної кар'єри. Тим більше, що недавно отримав освіту в Національній академії державного управління при президенті України.
«Врешті-решт є багаторічний досвід підприємництва. У будь-якому випадку зайнятися завжди знайдеться чим», — завершує свою розповідь Володимир.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.