
«Обʼєднані спільним горем»: де українці з ТОТ можуть отримати допомогу в Україні
Після трансформації Мінреінтеграції на Міннацʼєдності громадські активісти відзначають нестачу єдиного центру, до якого могли б звертатися українці з тимчасово окупованих територій (ТОТ). Східний Варіант підготував підбірку організацій, які консультують та надають послуги для тих, хто залишається в окупації.
Helping to Leave
Зараз в Україні небагато організацій, які допомагають з евакуацією з тимчасово окупованих територій. Одна з таких — Helping to Leave. Вони почали працювати після 24 лютого 2022 року. Команда з понад 200 волонтерів та волонтерок з усього світу постійно допомагають українцям.
Окрім евакуації з ТОТ, Helping to Leave вивозять людей, які були депортовані до російської федерації, евакуюють із прифронтових територій, популяризують проєкти з адаптації переселенців. Усі послуги безплатні.
«Ми отримуємо заявки від українців на ТОТ, які хочуть виїхати або лише розмірковують про це. Для людей зробити цей крок часто дуже важко, вони мають багато сумнівів, страхів і мало інформації про те, як виїхати й що їх чекає далі. Іноді від моменту звернення до виїзду минає кілька днів, а іноді ми спілкуємося з людьми місяцями. Це нелегкий, але дуже важливий процес вибудовування довіри, надання інформації, підготовки до виїзду — і просто людської підтримки, яка дуже часто потрібна українцям на ТОТ. Тому ми перебуваємо на звʼязку з людьми, які до нас звернулися, із моменту отримання заявки до завершення евакуації — і після неї, якщо допомога ще потрібна», — розповідає членкиня правління Helping to Leave Юлія.

Представники Helping to Leave беруть на себе повний супровід евакуації: підбирають оптимальний маршрут, консультують про ризики, оплачують дорогу, якщо людина маломобільна, з тяжкими захворюваннями чи не має коштів. Після евакуації волонтери підтримують звʼязок з людиною, надають супровід.
Юлія каже: якщо в людини є питання щодо виїзду з ТОТ, не слід відмовлятися від ідеї. Варто звернутися за консультацією до Helping to Leave — команда проєкту допоможе.
«Україна має підтримувати звʼязок з українцями на ТОТ, щоб вони відчували себе її частиною, що вони потрібні своїй країні. Спільними зусиллями ми маємо сприяти виїзду українців з окупації, щоб вони отримали шанс на краще майбутнє, реалізували себе у вільній Україні. Це потрібно не лише українцям на ТОТ — це потрібно державі. Україна має не лише концентруватися на поверненні українців з-за кордону. На ТОТ теж знаходяться мільйони українців, і ми маємо боротися за кожного з них», — каже Юлія.
Контакти Helping to Leave:
📌Кол-центр: +38 (093) 17–76–458
📌Електронна пошта: [email protected]
📌Телеграм-бот: @helpingtoleave_bot
ГО «ВИВЕЗЕМО!»
Історія громадської організації «ВИВЕЗЕМО!» почалася після повномасштабного вторгнення. Волонтери та волонтерки об’єдналися, щоб допомагати евакуйовувати людей із блокадного Маріуполя. Згодом ініціатива переросла в масштабну гуманітарну роботу.
Протягом 2022 року команда волонтерів евакуйовувала людей та домашніх тварин із Маріуполя, відвозила гуманітарні продуктові набори в прифронтові селища Запорізької області. Виїзд з окупації — ще один напрямок роботи «ВИВЕЗЕМО!».

Евакуація поділена на декілька логістичних ланцюгів. Частково цей шлях закривають водії з тимчасово окупованих територій, частково — водії з росії. Людей не транспортують за один рейс до українського кордону. Дорога складається з декількох пересадок та частіше за все може зайняти до 7 днів.
«ВИВЕЗЕМО! підтримує звʼязок з українцями з тимчасово окупованих територій. Передусім, це люди, які хочуть виїхати та за обʼєктивних причин поки не можуть цього зробити. Стан здоровʼя, догляд за близькими людьми, документи, страх дороги, російська пропаганда, діти. Відверто, українське суспільство втомилося від війни. Нація, що нормально не спить вночі понад три роки, має небагато ментальних сил на співпереживання. Але нам, східнякам, яких тягне на рідну землю, дуже важливо давати знати своїм, що ми їх чекаємо, що ми турбуємось, що ми віримо в наше спільне сьогодні й завтра», — наголошує голова ГО «ВИВЕЗЕМО!» Денис Мінін.
Контакти ГО «ВИВЕЗЕМО!»
📌Звернутися до ГО «Вивеземо» щодо евакуації можна в Instagram
📌Або в Телеграм: @vyvezemo
ГО «Донбас SOS»
Громадська організація «Донбас SOS» з 2014 року допомагає переселенцям — консультує, адвокатує, надає юридичну підтримку. Українці з ТОТ можуть звернутися до них на гарячу лінію.
На гарячій лінії працюють експерти та юристи, які готові допомогти українцям, які мешкають на ТОТ. Звертаються з питаннями про виїзд з ТОТ, вступ до українських ВНЗ із ТОТ, навіть без документів українського зразка, відновлення документів, встановлення факту смерті на ТОТ, компенсації за зруйноване житло тощо.
«Ми намагаємось підтримувати кожне звернення з тимчасово окупованих територій, адже кожна людина яка звертається до нас, попри страх і небезпеку, — це ниточка що з’єднує нас із ними. Поки ми тримаємо цей зв’язок — є надія. Вони — наші. Ми — разом. Люди в окупації часто залишаються наодинці з проблемами. Наш голос, порада чи просто відповідь може врятувати», — розповіла комунікаційниця «Донбас SOS» Єлизавета.

Контакти «Донбас SOS»:
📌 Гаряча лінія: 0 800 309 110; 093 500 69 18 (Viber, WhatsApp або Telegram).
📌 Сторінка у Facebook
БФ «Схід SOS»
Благодійний фонд «Схід SOS» з 2014 року приймає заявки на евакуацію та розселення, документує воєнні злочини, організовує мобільні бригади психосоціальної підтримки, надає правову допомогу та корисну інформацію для переселенців.
Ще один напрямок «Схід SOS» — гуманітарна допомога. Представники фонду надають продуктові та гігієнічні набори, облаштовують шелтери, пункти незламності та укриття в закладах освіти. Передають громадам генератори, паливні матеріали, обігрівачі та буржуйки.

З прифронтових територій евакуаційники «Схід SOS» евакуюють маломобільних та людей з інвалідністю, допомагають із пошуком тимчасового житла, за необхідності надають догляд для людини.
Водночас фонд підтримує звʼязки з тимчасово окупованими територіями. Оператори кол-центру інформують молодь із ТОТ про вступ в українські заклади вищої освіти та всіх щодо виїзду на підконтрольну уряду України територію.
Контакти «Схід SOS»:
📌 Оператори приймають звернення з понеділка по суботу (8:00–18:00):
0800 332 614
📌 Консультують й у месенджерах:
📩 +38 (099) 710 48 72 (Вайбер);
📩 +38 (096) 108 60 48 (Телеграм).
Для запитів щодо освіти для молоді з ТОТ електронна адреса [email protected]
«Жовта стрічка»
«Жовта стрічка» — це рух громадянського спротиву на тимчасово окупованих територіях, які з квітня 2022 року обʼєднують людей задля опору росіянам.
«Мільйони українців знаходяться під окупацією. Але всі ми об’єднані жовтою стрічкою. Це наша можливість боротися без зброї. У наших руках не менш ефективна зброя — громадянський протест. Наші активісти популяризують символ жовтої стрічки, працюють над бойкотом псевдореферендумів, агітують не отримувати паспорт країни-терориста, а також проводять інші напрямки роботи», — кажуть у «Жовтій стрічці».

Хоч головна ідея руху в спротиві на ТОТ, «Жовта стрічка» також є центром зв’язку між підконтрольними територіями та тимчасово окупованими. Координатори цілодобово на звʼязку з активістами з ТОТ. Нерідко українці з окупації діляться своїми проблемами, думками, почуттями. Тоді представники руху надають психологічну підтримку.
Контакти «Жовтої стрічки»:
📌 Телеграм-бот: @yellowribbon_ua
«HelpPrint» — гаряча лінія «Східного Варіанта»
Гаряча лінія «HelpPrint» створена командою онлайн-медіа «Східний Варіант» для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій, а також переселенців, що потребують допомоги або бажають поділитися інформацією.
Як зв’язатися:
📌 Telegram: @Help_print_bot
📌 Telegram-бот із можливістю зареєструвати звернення: @eastvar_bot
📌 Номер гарячої лінії (може змінюватись): +38 091 48 18 150
📌 Електронна пошта: [email protected]
📌 Viber: Help Print Bot
📌 Skype: Help Print
📌 Signal: +380738955177
Відповіді можна отримати з 9:00 до 18:00.
Якщо запит прийшов в інший час — команда видання зв’яжеться та надасть відповідь протягом наступного робочого дня.
Урядова гаряча лінія
Цілодобова гаряча лінія 15-48 також працює. Раніше вона належала до Мінреінтеграції, зараз — до Міністерства розвитку громад. Мешканці тимчасово окупованих територій можуть звертатися на неї, щоб отримати консультацію чи відповіді на свої питання.
***
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Ексклюзив В окупованому Маріуполі не вирішено проблему з водопостачанням: що відомо
Ексклюзив Переселенці з Луганщини відроджують завод на Черкащині
З прифронтового пекла на Донеччині броньований автомобіль поліції вивіз людей, собаку та птахів (відео)
Жителі Покровська можуть отримати житло при евакуації по Україні

У Генштабі ЗСУ повідомили про 58 бойових зіткнень із російськими окупантами
Досьє Що відомо про новопризначеного начальника Луганської ОВА Олексія Харченка: біографія, декларація, відрядження

Коригували ворожий вогонь по Покровську: СБУ затримала інформаторок російської воєнної розвідки
Міноборони допустило до використання у війську надлегкий безпілотний бомбер українського виробництва В-1
Ексклюзив Росіяни йдуть в штурми на Лиманському напрямку у спеціалізованих плащах

На Луганщині буде новий начальник обласної державної адміністрації
Росіяни вдарили зі ствольної артилерії по Костянтинівці, поранили людину
Важливо «Обʼєднані спільним горем»: де українці з ТОТ можуть отримати допомогу в Україні
