UA
UA RU
26 Лютого 2025, 17:03
6877
"Повторює долю Донецька": що відбувається з водою в окупованому Маріуполі
Життя в окупації

"Повторює долю Донецька": що відбувається з водою в окупованому Маріуполі

Днями окупантська адміністрація Маріуполя оголосила, що місто переходить на погодинну подачу води. З березня вода йтиме в домівках вранці із 6 до 9 та ввечері з 18 до 21 години. Причиною такого кардинального рішення стало обміління Старокримського водосховища.

Східний Варіант поспілкувався з керівником КП «Маріупольводоканал» Володимиром Антоненком та дізнався, що насправді сталося з маріупольською водою, та як погодинні графіки вплинуть на мешканців тимчасово окупованого міста

«Старокримське водосховище не може бути основним джерелом води для міста»

До початку повномасштабного вторгнення Маріуполь брав воду з двох джерел — каналу «Сіверський Донець» та резервного Старокримського водосховища. Якщо канал не працював, або його пошкоджували внаслідок бойових дій, Маріуполь переходив на резервне водопостачання з водосховища. Однак Старокримське водосховище не могло бути основним джерелом води для міста. Про це розповідає керівник комунального підприємства «Маріупольводоканал» Володимир Антоненко.

що з водою в окупованому Маріуполі
Вигляд Старокримського водосховища біля Маріуполя у грудні 2024 року. Рівень води впав на 5-6 метрів. Відео з телеграм-каналу «Мариуполь Сейчас»

Напередодні повномасштабного вторгнення в Маріуполі разом із французькими партнерами планували модернізацію системи водопостачання. Головною метою було надати маріупольцям чисту воду з-під крана.

Угоду між Урядом Французької Республіки та Урядом України про офіційну підтримку проєкту з питного водопостачання Маріуполя уклали на початку 2019 року. Франція планувала виділити 64 млн євро. Тоді оголошували, що нова станція питної води в Маріуполі буде введена в експлуатацію у 2023–2024 роках. Проєктом передбачалася, враховуючи питання використання водних ресурсів водосховища, розробку до 2040 року Генерального плану з удосконалення системи водопостачання та водовідведення міста.

Однак через початок повномасштабного вторгнення росії та окупації Маріуполя проєкт зупинили. Через поновлення воєнних дій канал «Сіверський Донець» також зупинився. Тож увесь цей час після окупації так звана влада Маріуполя брала воду зі Старокримського водосховища.

«Це було прогнозовано. Потрібно було щось робити, щоб вода не закінчилася. Приблизний дебіт водосховища — це 40 тисяч кубічних метрів на добу. А місту потрібно подавати 150 тисяч кубічних метрів. Тому вода з водосховища й закінчилася», — пояснює Володимир Антоненко.

Пан Володимир зазначив, що Старокримське водосховище наповнюється тільки природним шляхом. За його словами, гостру ситуацію з водою можна було попередити, однак окупантська адміністрація не бажала цим займатися.

«Система водопостачання Маріуполя не призначена для погодинних графіків»

За погодинними графіками, які ввели окупанти, система водопостачання працювати на повну силу не зможе, пояснює керівник «Маріупольводоканал». Адже вона для цього не призначена.

«Так воно працювати не буде. У деяких домівках може й буде вода, але до верхніх поверхів вона не доходитиме. Система водопостачання Маріуполя не призначена для погодинної подачі води. Воно не буде встигати наповнюватися, щоб вода доходила до верхніх поверхів. Десь вода буде, навіть зникати не буде, а десь не з’являтиметься зовсім», — каже Володимир Антоненко.

Пан Володимир як приклад наводить Донецьк, в якому уже понад 10 років у немає стабільного водопостачання. Окупантська влада намагається «вирішити» ситуацію погодинними графіками та підвозом води. У 2023 році з Ростова-на-Дону до Донецька побудували водовід «Дон-Донбас», який нібито нарешті мав розвʼязати проблему. Однак чуда не трапилося: водовід або ламається, або води все одно недостатньо для забезпечення всіх потреба міст Донецької агломерації.

Мешканці Донецька спускаються за водою, яку їм підвозять у двори. Адже стабільного водопостачання у місті немає вже понад 10 років
Мешканці Донецька спускаються за водою, яку їм підвозять у двори. Адже стабільного водопостачання у місті немає вже понад 10 років. Фото з ресурсів так званої «днр»

Або вода, яка все ж доходила до Донецька, була більше схожа на болотні помиї, ніж на воду.

що з водою в окупованому Маріуполі
Вода, яка йде з кранів донеччан. Фото: Центр національного спротиву

Можливо, окупанти й могли б вирішити ситуацію з водопостачанням Маріуполя. Однак приклад Донецька якнайкраще показує, наскільки росіян дійсно турбує ця проблема.

Зараз «Маріупольводоканал» розробляє план, як вирішити ситуацію з водою у місті у разі його деокупації:

«Наше завдання зрозуміти, що ми будемо робити, якщо окупанти підуть. Треба мати стовідсоткове розуміння, що ми будемо робити, щоб у Маріуполі була вода. Цим ми зараз і займаємося», — каже Володимир Антоненко.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
03 Квітня Четвер
20:37

Ексклюзив У Добропіллі живе близько 30 тисяч жителів: яка ситуація в місті

19:10

Понад 25 тисяч дітей із ТОТ Луганської області росіяни возили торік до рф на "літній відпочинок"

18:22

Табу на прогулянки, кафе і магазини 18+: на окупованій Луганщині загарбники ввели нові обмеження для дітей і підлітків

Табу на прогулянки, кафе і магазини 18+: на окупованій Луганщині загарбники ввели нові обмеження для дітей і підлітків
17:47

Знай наших Майстер спорту міжнародного класу з Кремінної долучився у Дніпрі до встановлення світового рекорду (фото)

Майстер спорту міжнародного класу з Кремінної долучився у Дніпрі до встановлення світового рекорду (фото)
17:39

Ексклюзив У Центрі вивчення окупації розповіли за що росіяни будуть "депортувати" українців з ТОТ

У Центрі вивчення окупації розповіли за що росіяни будуть "депортувати" українців з ТОТ
17:35

Авіабомбу ФАБ-250 окупанти скинули на Іванопільський старостат: що відомо (фото)

17:23

Росіяни вночі вдарили по Добропіллю, внаслідок чого спалахнула пожежа (фото)

16:59

Зеленський окреслив "червоні лінії" у майбутніх переговорах з рф

16:55

Ексклюзив У Центрі вивчення окупації розповіли, як і чи можливо уникнути примусової "мобілізації" на ТОТ Донеччини і Луганщини

У Центрі вивчення окупації розповіли, як і чи можливо уникнути примусової "мобілізації" на ТОТ Донеччини і Луганщини
16:46

Одна з найменших громад Луганщини виділила 2 млн грн для "Азова"

16:31

Окупанти продовжують зосереджувати зусилля на Покровському та Торецькому напрямках, — Генштаб ЗСУ

16:18

Ексклюзив Нацгвардія втричі збільшила кількість застосувань різного типу дронів на Покровському напрямку

Нацгвардія втричі збільшила кількість застосувань різного типу дронів на Покровському напрямку

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: