
150-річчя від дня народження Віктора Нільсена: 10 фактів про найвідомішого архітектора Маріуполя
Нільсен не тільки спроєктував перший в місті водопровід, але і створив кілька інших найважливіших архітектурних будівель
У Маріупольському краєзнавчому музеї відкрилася виставка до 150-річчя від дня народження архітектора Віктора Нільсена, де ви можете побачити унікальні предмети, що колись належали маріупольському архітекторові.
«Східний варіант» підготував десять дивовижних фактів про архітектора, інженера і депутата місцевої думи Віктора Нільсена.
1. Віктор Нільсен народився 1871 року в Санкт-Петербурзі. Його дід був майстром з виготовлення музичних інструментів, а батько — вчителем. У Віктора було два брати та сестра. Про його дитинство і юнацтво практично нічого не відомо. 1896 року Віктор Нільсен закінчив Інститут Цивільних Інженерів в Санкт-Петербурзі. Директор цього навчального закладу добре відгукувався про свого учня і сприяв отриманню Віктором Нільсеном його першого великого інженерного проєкту.
2. Цим проєктом стала водонапірна вежа в місті Рибінськ (Російська імперія, Ярославська губернія). Вежа розташована на найвищій точці міста, а згідно з кошторисом, на її будівництво планувалося витратити понад 31 тисячу рублів.

Підтвердженням того, що проєктуванням міського водопроводу займався саме Нільсен, є книга «Опис і розрахунок пристрою водопроводу в місті Рибінську з додатком атласу креслень. Складено цивільним інженером В.А. Нільсеном», випущена в Рибінську на початку XX століття. Але також існує версія, що до самого будівництва справа не дійшла, оскільки Нільсен не знайшов спільної мови з місцевою владою Рибінська і поспішно виїхав.
3. До Маріуполя на постійне проживання Віктор Олександрович переїхав в лютому 1901 року. Його зацікавила пропозиція стати міським архітектором в Маріуполі, тим більше досвід роботи на такій посаді у нього вже був в Рибінську.
4. На початку XX століття в Маріуполь масово прибували нові люди, населення міста стрімко зростало. Жителі потребували комфортного доступу до води, тому питання про водопровід було як ніколи актуальне. Саме за проєктом Нільсена був споруджений перший в Маріуполі водопровід з головною точкою — водонапірною баштою.

Маріупольська водонапірна вежа практично повністю повторює проєкт архітектора в Рибінську — це 33-метрова, восьмигранна, п'ятиярусна будова з восьмискатним шатром і оглядовою вежею. Будівництво водопроводу довго відкладалося через дорожнечу проєкту, але зрештою сталося: міський водопровід почав діяти 12 березня 1911 року.
5. Ще до будівництва водопроводу та башти, 1907 року Нільсена обрали гласним Маріупольської думи, тобто, депутатом місцевої ради. Історики припускають, що законодавчо це було обумовлено наявністю у Нільсена нерухомого майна на 600 рублів.
6. Будинок Віктора Нільсена розташовується на вулиці Семенишина, 49 в старій частині міста Маріуполя, напроти Міського саду. Будинок побудований в стилі модерн, має еркер, кутову вежу, карнизи, ліпнину і маскарони у вигляді жіночого обличчя. Після революції 1917 року, коли на зміну Російській Імперії прийшов Радянський Союз, будинок було реквізовано, тобто, примусово вилучено державою з власності Віктора Нільсена. Сім'я архітектора змушена була переїхати до будинку на вулиці Георгіївській.

7. Радянська влада критично ставилася до Віктора Нільсена, як і до будь-якого відомого політичного і громадського діяча царського періоду. У другій половині 30-х років минулого століття Віктора Нільсена позбавили права працювати архітектором-практиком, після чого він влаштувався на роботу в технічний відділ заводу «Азовсталь», що тоді тільки-но з'явився.
8. Крім водонапірної вежі, архітектор побудував в Рибінську місцеве друге вище початкове училище, але набагато більш помітна і значна його професійна діяльність в Маріуполі. Його авторству належить Водонапірна вежа, церква Костянтина і Олени, школа при заводі «Нікополь» (зараз загальноосвітня школа №21). Хоча немає доказів, але також припускається, що проєкт Єпархіального духовного училища (зараз перший і найстаріший корпус Приазовського державного технічного університету) також належить авторству Віктора Нільсена.

9. Спадщина Віктора Нільсена частково втрачена. 1943 року був знищений альбом замальовок архітектора, куди він вносив свої майбутні проєкти. Під час відступу німецьких окупантів в 1943 році з Маріуполя постраждав приватний архів Віктора Нільсена. 1936 року, в ході антирелігійної діяльності, була зруйнована церква Костянтина та Олени.

10. Віктор Олександрович Нільсен помер в 1949 році в Душанбе, куди переїхав до дочки. Могила архітектора не збереглася.
Слідами архітектора Нільсена
У Маріуполі з величезною повагою ставляться до архітектора. Основний наратив про Нільсена та його діяльність до 1917 р. побачив світ у науково-популярних та наукових статтях викладача Маріупольського державного університету Вадима Коробки.
У 2016 році в ході декомунізації вулицю Енгельса перейменували на вулицю архітектора Нільсена, де і розташовується знаменита водонапірна вежа. Сама вежа зараз перетворилася в туристичний центр — Vezha Creative Space. «Вежа» — відправна точка декількох екскурсій, які розповідають про будинок проживання архітектора і його архітектурні роботи.

У вежі також можна зробити пам'ятну косплей-фотографію, примірявши на себе кашкет в стилі Віктора Нільсена, сівши за великий письмовий стіл з гасовою лампою.

Також в Маріуполі є туристичний маршрут, упродовж якого встановлені маленькі латунні фігурки талановитого архітектора. Побачити їх можна в Театральному сквері біля металевих артоб'єктів, на колоні паркану біля будинку на вулиці Семенишина, 49, у будівлі індустріального технікуму, біля водонапірної вежі, у внутрішньому дворику ДК «Молодіжний» та на залізничному вокзалі Маріуполя.

Крім того, прізвищем архітектора названий ресторан, розташований в центрі міста, а в водонапірній башті можна купити сувеніри із зображенням Віктора Нільсена. А 2020 року в Маріуполі вперше заснували і провели Міжнародний архітектурний конкурс імені Віктора Нільсена. На різних міських конкурсах переможцям дарують фігурку у вигляді водонапірної башти, як одного з найбільш впізнаваних символів міста.
Щоб більше дізнатися про людину, якою пишається Маріуполь, ви можете відвідати виставку в Маріупольському краєзнавчому музеї за адресою вул. Георгіївська, 20. Там можна побачити унікальні фотографії, яких немає в мережі, а також копії документів, які свідчать про різні періоди життя Віктора Олександровича Нільсена.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.