
Залишилися без необхідного обладнання: як маріупольське релоковане підприємство оговтується після припинення програми USAID
Маріупольське підприємство «Нова кухня» відновило роботу в Славутичі Київської області у 2023 році. У цьому їх підтримало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), надавши грант. Однак на фінальній стадії отримання техніки, у січні 2025 року, Президент США Трамп оголосив про зупинку роботи Агентства. Як висновок, українські підприємства, які отримували від них допомогу, залишилися без необхідної підтримки.
Східний Варіант дізнався, як підприємство відновлюється від наслідків припинення роботи USAID, та чи допомагає у цьому держава
«USAID самостійно запропонували підтримати нас, коли ми виїхали з Маріуполя»
Сергій та Марія Бубнови мали підприємство з очищення та подрібнення овочевих заготівель «Азовська фабрика-кухня» в Маріуполі. Навесні 2022 року родина пережила блокаду міста та змогла виїхати з окупації.
Напередодні великої війни підприємці мали отримати обладнання від Проєкту USAID «Економічна підтримка України». Коли родина виїхала на підконтрольні території, втративши весь бізнес у приазовському місті, грантодавець самостійно звʼязався з ними та запропонував на гроші гранту відновити їхнє підприємство. Звичайно, за умови роботи на підконтрольних територіях та створення нових робочих місць.

У 2023 році Сергій та Марія запустили лінію виробництва готової домашньої їжі в реторт-пакетах «Нова кухня» в місті Славутич Київської області. Подружжя погодилося на всі умови USAID. Знайшли вдале приміщення, отримали всі дозволи, вклали власні кошти в обладнання та його підключення. Так, на підключення автоклава пішло 450 тис. грн, на підключення парогенератора — 300 тис. грн. Ремонт у приміщенні, зокрема встановлення щитів, силових кабелів, розводки повітря та води в цеху, теж оплатили власним коштом.

Згідно з договором, підприємство отримало усю техніку від USAID, яку передбачав грант. Однак запаювальник пакетів карусельного типу з дозуючим пристроєм для дозування продукції в реторт-пакети виявився бракованим. Грантодавці забрали зламане обладнання, щоб замінити на новий. У січні 2025 році вже пройшов тендер на закупівлю нового обладнання, та Президент США Трамп оголосив про припинення роботи USAID. Це подавалося, як «необхідна пауза», однак зараз, через майже пів року, зрозуміло, що USAID найближчим часом працювати не буде.
Як висновок, «Нова кухня» залишилися без підтримки та необхідної одиниці техніки. Через це підприємство зазнає збитків.
«Шукаємо нові шляхи вирішення ситуації»
Попри прохання підприємців, USAID так і не вийшли офіційно на звʼязок, щоб пояснити ситуацію. Лише надіслали листа з офіційною заявою про призупинення роботи.
Марія Бубнова розповідає, у договорі, який вони уклали з USAID, не були передбачені форс-мажорні наслідки, і як у них діяти. Лише прописані вимоги до підприємства «Нова кухня»: знайти приміщення, працевлаштувати певну кількість людей, виготовляти конкретні обсяги продукції. Зі своєї сторони грантодавець покладався надати обладнання.

Тепер працівники «Нової кухні» вимушені власноруч запаювати пакети. А процес дозування страв замість 3 годин займає 6.
«У наших стравах використовуються звичайні свіжі овочі й м’ясо — без напівфабрикатів чи сумнівних добавок. За технологічним процесом: після попередньої термічної обробки інгредієнти фасуються в реторт-пакети, заливаються натуральним м’ясним бульйоном, а далі герметично запаюються. Якщо цей процес затримується — продукт може втратити свої властивості, зіпсуватись, і це призводить до бракованої партії та збитків. Зараз, поки немає автоматичного запаювальника, частину процесу доводиться робити вручну — і це великий виклик для виробництва», — пояснює Марія Бубнова.

Попри ситуацію, що склалася, підприємство зберегло всіх працівників та обійшлося без звільнень чи скорочень. Навпаки, співробітники вимушені брати понаднормові зміни декілька разів на тиждень, щоби підготувати увесь обсяг продукції.
«Завдяки рекламі в соціальних мережах у нас є замовлення. Однак ми не можемо масштабуватися, не можемо вийти на супермаркети. Адже для цього треба робити більше продукції. Зараз ми розширили свою продукцію: окрім перших страв, у нас з’явилися і другі. Наша продукція популяризується серед військовослужбовців. І тому кількість замовлень поступово росте», — розповідає підприємиця.

З початку року на продукцію трохи збільшилися ціни, каже Марія Бубнова. Однак це пов’язано з загальним подорожчанням продуктів у країні, а не зі скасуванням грантової підтримки.
Підприємці тримають контакт із Міністерством економіки України, а також шукають інші можливості, щоб купити обладнання, якого не вистачає для повноцінної роботи. Головний виклик у тому, що таке обладнання коштовне й оцінюється в сотні тисяч доларів. Раніше USAID були чи не єдиними донорами, які надавали таку техніку. Аналогічних грантових програм в Україні немає.
Призупинення фінансової підтримки від USAID справді вплинуло на реалізацію грантових ініціатив у різних секторах суспільної та економічної діяльності в Україні, і навіть на підтримку державних програм. Про це Східному Варіанту розповіли в Українському союзі промисловців і підприємців (УСПП).
«У поточних умовах, і про це свідчить власний досвід участі Українського союзу промисловців і підприємців, як громадської організації в супроводжені та реалізації окремих грантових проєктів, залишається варіант пошуку прийнятного механізму фінансування за актуальними грантовими конкурсами, інформації щодо яких наразі вистачає. Наприклад, регулярно оновлюється інформаційний ресурс «Час змін», який акумулює пропозиції з різних напрямів підтримки малого й середнього бізнесу. Підприємствам важливо бути проактивними в пошуку інформації про наявні відкриті програми (наприклад, від німецьких чи канадських фондів), які іноді мають швидкий механізм підтримки», — розповідають в Українському союзі промисловців та підприємців.
Якщо аналог обладнання, що передано в рамках гранту, виробляється в Україні з достатнім рівнем локалізації, можна залучити галузеві асоціації у сфері машинобудування — партнерів УСПП — для пошуку потенційного вітчизняного виробника чи постачальника.
«Це дозволить підприємству не зупиняти виробничі процеси й мінімізувати втрати», — радять в УСПП.
Східний Варіант також звертався за коментарем до представництва USAID та Міністерства економіки. Однак відповіді про підтримку підприємств у важкий для них час не отримав.
А поки що підприємство з маріупольським корінням «Нова кухня» гідно тримається на фоні труднощів, що сталися, і не залишає спроб розвʼязати свої проблеми іншими шляхами.
Онлайн-ресурс «Час змін», де можна знайти пропозиції з підтримки малого й середнього бізнесу.
***
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Ексклюзив З прифронтових сіл Дружківської громади евакуювали 44 дитини
Ексклюзив Гуманітарна ситуація в Сіверській громаді: що відомо
У Костянтинівці ворожим обстрілом пошкоджено заклад охорони здоров’я

У Харкові 29 травня сесійний фонд працюватиме для ВПО з Луганщини
У Костянтинівці внаслідок обстрілу виникли пожежі у двох дев’ятиповерхівках
У Часовоярській громаді лишається близько 150 людей

Перед судом постане організована група, яка налагодила міжрегіональний наркотрафік метадону на Донеччину

Ворог активно атакує позиції ЗСУ на Лиманському і Покровському напрямках

Сили оборони України уразили важливі об’єкти російських окупантів

В Одесі лікарі будуть проводити фізичну та психологічну реабілітацію переселенців із Маріуполя
Розбір Бюджет Авдіївської громади: який він та на що витрачається
