
ЗСУ як покарання? Хто випустив вбивць активіста з Бахмута Артема Мирошниченка
Східний Варіант розповідає, чому винуватців кримінальних злочинів умовно-достроково звільняють для служби в ЗСУ, і хто приймає рішення
Миколу Барабаша та Олександра Баришка минулого літа визнали винними у вбивстві громадського активіста та волонтера з Бахмута Артема Мирошниченка. У лютому 2025 року злочинців умовно-достроково звільнили для мобілізації в ЗСУ за контрактом. У квітні стало відомо, що Баришок самовільно залишив військову частину та зараз перебуває в розшуку. Щоправда, днями у Донецькому обласному ТЦК та СП повідомили, що винуватець не пішов в СЗЧ, а зник безвісти.
Умовно-дострокове звільнення для вбивць?
Раніше ми розповідали історію Артема Мирошниченка з Бахмута. Наприкінці 2019 року на громадського активіста напали двоє неповнолітніх та сильно побили. Від отриманих травм 36-річний чоловік помер у лікарні. Судовий розгляд тривав 4,5 роки, аж поки влітку 2024 нападників Миколу Барабаша та Олександра Баришка не визнали винними та присудили їм 9 та 8 років позбавлення волі. Однак уже в лютому 2025 року суд ухвалив їхнє умовно-дострокове звільнення для контрактної служби в ЗСУ.
У Єдиному реєстрі судових рішень йдеться, що до Первомайського (Златопільського) міськрайонного суду Харківської області надійшло подання адміністрації Державної установи (ДУ) «Первомайська виправна колонія № 117» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання Олександра Баришка для проходження ним військової служби за контрактом.

Під час засідання засуджений підтвердив раніше висловлену згоду на проходження військової служби за контрактом, вказав, що вона є усвідомленою та добровільною. Попередньо Баришок отримав позитивні результати первинного медичного огляду і визнаний придатним до військової служби.

Керуючись законодавством України, суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області суддя Михайло Босняк задовольнив позов виправної колонії про умовно-дострокове звільнення Баришка для військової служби за контрактом.
Така ж ситуація виникла в засудженого Миколи Барабаша.
Божківська виправна колонія № 16, де Барабаш відбував покарання, звернулася до Полтавського районного суду із поданням про умовно-дострокове звільнення винуватця для мобілізації в ЗСУ. Суддя Стелла Цибізова задовольнила прохання колонії.

Брат Артема Мирошниченка Сергій, який служить у Збройних силах, обурився такому рішенню:
«Ті два виродки, які вбили мого брата вже на свободі. Після набрання чинності вироку 8 років і 9 років відповідно вони вирішили підписати контракт і піти в ЗСУ. Відбувалося тишком-нишком, про що дізнався зовсім недавно. Як добровольцю та як колишньому військовому, який пробув на фронті добровільно 2 роки, дуже сумно усвідомлювати, що поруч із моїми побратимами може опинитися така тварюка. Бачивши всі 6 років знущання з правосуддя та над Україною, вони нібито стали захисниками, але в їхнє каяття та щире бажання захищати Україну Я не вірю, це легальний спосіб уникнути тюрми та утікти. До речі один — це вже зробив!», — писав Сергій у Facebook.
Сергій прикріпив оголошення, де вказано, що Олександр Баришок 8 квітня, менш ніж за два місяці після добровільної мобілізації, самовільно залишив частину (СЗЧ) і зараз перебуває в розшуку.

Сергій Мирошниченко каже, що мобілізація в ЗСУ стала лише прикриттям для вбивць його брата:
«Боляче кожного разу дзвонити своїм побратимам і дізнаватися погані новини, знаючи, як їм це важко за три роки, й дізнаватися, що цей сикун пробув там усього нічого і вже на втьоки, так що це не щиросердне каяття і захист України це всього-на-всього прикриття. Розумію що служити майже немає кому, але не до такого ж аби на службу приймали справжніх вбивць. Ці люди будуть потім отримувати всі плюшки від УБД бити себе в груди, що вони захищали країну».
Однак днями стало відомо, що Олександр Баришок начебто не пішов у СЗЧ, а зник безвісти. Про це заявили у Донецькому обласному ТЦК та СП на запит регіональних журналістів. Зараз його доля невідома.
ЗСУ як покарання?
Законодавство передбачає два шляхи, як засуджені можуть потрапити на військову службу. Про це Східному Варіанту розповіли в об’єднанні військових юристів «Юридична сотня».
Під час проведення мобілізації можуть призвати на службу засуджених, які звільнені від відбування покарання з випробуванням. Тобто суд робить висновок, що засуджений може не відбувати покарання. Таке можливо далеко не в усіх справах, кажуть юристи. Наприклад, це не застосовується, якщо позбавлення волі становить понад 5 років. Враховується тяжкість кримінального правопорушення, особа винного та інші обставини.
«Суд приймає рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням у випадку затвердження угоди про примирення або про визнання винуватості, якщо сторонами угоди узгоджено покарання у вигляді виправних робіт, службового обмеження для військовослужбовців, обмеження волі, позбавлення волі на строк не більше 5 років, а також узгоджено звільнення від відбування покарання з випробуванням. Тобто це випадки, коли особа перебуває за межами закладів виконання покарань, тоді її можуть мобілізувати на загальних підставах, якщо в неї відсутні підстави для відстрочки. Важливо, що такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин», — розповіли представники «Юридичної сотні».
Такі умови не застосовують до засуджених за злочини проти національної безпеки України, за умисне вбивство двох або більше осіб, за тяжкі корупційні кримінальні правопорушення та за зґвалтування.
Друга можливість мобілізуватися винуватцю — умовно-дострокове звільнення від відбування покарання Це окремо визначений механізм для осіб, які відбувають покарання, але бажають доєднатися до ЗСУ. Така можливість передбачена лише під час проведення мобілізації та воєнного стану.
Якщо засуджений висловлює бажання скористатися процедурою, тоді це питання розглядає суд, і за позитивного рішення людину умовно-достроково звільняють для військової служби за контрактом.
«Важливо зауважити, що ця процедура передбачає проходження відповідного відбору, зокрема професійно-психологічного, у якому беруть участь представники ТЦК та СП, а також військової частини, де такий засуджений потенційно буде проходити службу. За результатами формується висновок про можливість умовно-дострокового звільнення такої особи для проходження служби. Тобто не кожен охочий засуджений приймається на службу, а лише ті, які успішно пройшли відбір», — розповіли в «Юридичній сотні».
Саме такою процедурою скористалися засуджені Микола Барабаш та Олександр Баришок.

До лав ЗСУ можуть долучитися до 30% засуджених. Про це нещодавно заявив заступник міністра юстиції України Євген Пікалов.
«Сьогодні до лав ЗСУ долучилися понад 8300 засуджених, ще 1000 заяв перебувають на розгляді. У нас мобілізувалося також 100 жінок. Якщо говорити про потенціал цієї ініціативи, за нашими прогнозами, приблизно 20–30 % від загальної кількості засуджених в Україні можуть скористатися цією можливістю та стати на захист держави», — заявив він.
За словами Пікалова, в умовах збройної агресії рф це стане важливим резервом для посилення оборонних спроможностей України.
Нагадаємо, що Верховна рада України ще в травні 2024 року ухвалила закон, яким запровадила інститут умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їхньої участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальній цілісності.
Яка відповідальність за злочин під час умовно-дострокового?
Якщо людина, звільнена умовно-достроково для служби в ЗСУ, вчинить нове кримінальне правопорушення, суд призначає покарання за ст. 71 і 72 Кримінального кодексу України. Самовільне залишення військової частини якраз підпадає під кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 407 КК України.
«Згідно ст. 71, 72 ККУ винуватцю призначається покарання за сукупністю вироків. У разі вчинення адміністративного правопорушення така особа буде нести відповідальність на загальних підставах, жодного впливу на невідбуту частину покарання за кримінальне правопорушення це не буде мати», — повідомляють представники «Юридичної сотні».
Номер гарячої лінії «Юридичної сотні»: 0 800 308 100
***
Читайте також: Вступ із ТОТ до українських ЗВО: що потрібно знати
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Знай наших Східний Варіант отримав відзнаку від БФ “Схід SOS”: фото
Що відбувається ЗСУ як покарання? Хто випустив вбивць активіста з Бахмута Артема Мирошниченка

Сайт Кореспондент.нет безпідставно використовує ім’я відомої української екожурналістки для розповсюдження фейків
На окупованій Луганщині хочуть безплатно залучати старшокласників до сезонних сільськогосподарських робіт
Гирьовик із Покровська увійшов до списку кращих спортсменів Донеччини

Лідери України, Франції, Великої Британії, Німеччини та Польщі поговорили телефоном з Трампом

У понеділок у Львові переселенців прийматиме керівництво ПФУ Луганщини
На Лиманському напрямку "Білі янголи" евакуювали 5 родин з дітьми (відео)
Сьогодні на фронті відбулось 61 бойове зіткнення: третина вже традиційно — на Покровському напрямку
Зеленський закликав путіна надати своїй делегації у Стамбулі реальні повноваження для завершення війни (відео)
"На щиті" в Україну повернулися тіла 909 полеглих захисників
Безпілотний авіаційний комплекс українського виробництва "Веспа-15" дозволили використовувати у війську
