
«Я оточення не боюсь – у 2014 нікуди не тікала, і зараз не поїду»: як живе Краматорськ за менш ніж 20 кілометрів від лінії зіткнення
У Краматорську станом на кінець квітня досі перебуває понад 2 тисячі дітей. В умовах постійного наближення фронту ця цифра – катастрофічна і вже невдовзі стане трагічною, переконані місцеві мешканці, які попри це обирають «жити до останнього дня» у своїй квартирі чи навіть понівеченому прильотами будинку.
Краматорський напрямок давно фігурує у щоденних зведеннях Генерального штабу. Остання агломерація Донеччини, підконтрольна Україні, постійно обстрілюється – раніше умовно безпечні Слов'янськ, Дружківка та Краматорськ уже не викликають такої довіри, як іще рік тому – зараз це міста, в яких досить легко щодня «зловити» щонайменше уламок від збитого дрона або ракети.

Майже щотижня місцевих стрясають трагічні новини про потрапляння снарядів у будинки – як приватні, так і багатоповерхівки, в яких досі живуть сотні дітей. І попри очевидний ризик бути убитими у себе ж удома, краматорці свідомо обирають лишатися під ракетами та ударними безпілотниками, тримаючись за досить примарну надію, що останній «шматочок» Донецької області втримається та не буде зруйнований за принципом випаленої землі – як Бахмут, Авдіївка, Торецьк, Костянтинівка та десятки інших населених пунктів.

Місцеві, на чиїх очах надзвичайники рятують (або ж не встигають) цивільних, бідкаються – покинути своє господарство вони не можуть, навіть якщо це вже побитий уламками будинок, в якому не завжди є комунікації. Їхня надія на краще й оптимізм тісно переплетені з трагічним вердиктом, з яким вони ознайомлені – що шансів на життя у Краматорську обмаль. І зізнаються, що не хочуть, але будуть лишатися тут до останнього – «виживати». Тож на що сподіваються місцеві, як гуляють і працюють під вибухами, і що таки може змотивувати їх на переїзд у безпечніший регіон – дізнавалися журналісти Східного Варіанта.
Життя під обстрілами
На сьогодні у Краматорську лишаються, за різними даними, від 50-60 до 80 тисяч мешканців. Зокрема, у поліції Донецької області в коментарі Східному Варіанту зазначили, що взимку населення місто знаходилося в межах 60-70 тисяч. Люди, які здебільшого вже виїжджали в евакуацію на початку вторгнення, повернулися з різних причин. Серед них, як розповідають у Краматорській міськраді, близько 2200 дітей, серед яких 380 – діти-сироти або позбавлені батьківського піклування.
Зважаючи на ситуацію на напрямку, багато місцевих зазначають: військовій адміністрації уже було б доцільно видати рішення про примусову евакуацію неповнолітніх, оскільки перебувати в місті уже небезпечно – не кажучи вже про відвідування дитячих майданчиків чи решти розважальних закладів. Проте поки лінія зіткнення відносно далеко – батьки з дітьми живуть у Краматорську. І на вмовляння не піддаються – ні коли їх вмовляють на переїзд працівники спецслужб чи адміністрації, ані коли це роблять сусіди.

Мешканка Краматорська Олена Перепелиця пригадує, як родина з двома дітьми, які мешкають поруч із її будинком, виїжджала у 2022 році з Краматорська – невдовзі після атаки авіабомби на залізничний вокзал. Тоді вона допомагала жінці збирати речі й була впевнена, що вони більше не повернуться в місто – принаймні допоки не закінчиться війна. Однак кілька місяців тому вони приїхали – після евакуації за кордон, а потім – нетривалого життя в центрі України.
«Умови були нормальні: кімната в гуртожитку, поділена на дві частини – для дітей і дорослих. Своя кухня, гаряча вода, гуманітарка – все було. Роботу навіть сусідка знайшла, але пропрацювала лише кілька місяців, бо повернулася сюди. Чому?.. Бо чоловік тут. Важко без нього. Він не виїздний, жив у їхньому будинку, а вона там сама, з двома дітьми. Це важко, я її трохи розумію. Але все одно ризик за життя для мене страшніший», – каже жінка, тримаючи в руках два великих пакети. Певним чином вони, наповнені продуктами, ліками та дитячими памперсами, є однією з причин, чому вона лишається у Краматорську – бо допомагає сусідам з піклуванням про молодшу дитину.
Олена Перепелиця додає, що вмовляла подружжя виїхати разом – роботи в прифронтовому місті небагато, можливостей навчання чи розвитку дітей – обмаль. На це сусіди заперечили категорично – мовляв, життя поза домом набагато дорожче, тому вони обирають жити «в рідних стінах», хоч і під російськими ракетами.
«Таких сімей зараз дуже багато повертається. На це сумно дивиться, бо в місті немає де дітям погуляти. Дитячі майданчики? Так поруч немає ніяких укриттів. Коли прилітає – то тут не лишається ні карусель, ні під’їздів. Навчання немає, відпочинку від постійних вибухів немає. Може, в когось є бункер якийсь прихований, але я про такий не знаю», – розповідає жінка.

Олена додає: за її спостереженнями, родин із дітьми та молодь зараз почала значно активніше повертатися в прифронтове місто. Попри те, що відстань до зони бойових дій і так замала, вони часто розглядають місто як локацію, де планують прожити щонайменше все літо. Однак чи це реально – питання з зірочкою.
«Раніше я бачила, як повертаються старенькі, які їхали звідси разом із дітьми. Їх ще можу зрозуміти – тут у них пройшло все життя, почалася старість – їм нічого, крім дому, не треба. Але людям по 25-45 років ще можна збудувати власне життя. Навіщо його тут губити – я не розумію», – каже Олена.
Сама ж жінка тимчасово живе в Краматорську, проте наголошує – надовго лишатися ту не планує. На початку літа планує вже їхати в іншу область, однак хоче вмовити сусідів із дітьми поїхати з нею.
«Поки що вмовляю, а далі побачимо, як буде. Страшно і за них, і за себе», – додає співрозмовниця.
Водночас у місцевих магазинах продавчині зауважують: з потеплінням до них справді почало заходити все більше молодих покупців. Зокрема, підлітків та дітей – деякі з них повернулися з батьками тимчасово, на канікули або вихідні, а дехто уже став «постійником».
«Можливо, діти просто почали виходити на вулицю, бо потепліло, можна нарешті зустрітися з кимось. Бо взимку дітей чи підлітків, взагалі молоді до 25 років, було не так багато серед цивільних. А зараз заходять компаніями, скупляються, всі в хорошому настрої. Людей також багато – менше, ніж до війни, але в кілька разів більше, ніж рік тому», – зауважує одна з продавчинь супермаркету в центрі Краматорська.
«У Краматорську живу повноцінно – тут ситуація була стабільніша, ніж у Дніпрі»
Для багатьох краматорчан питання евакуації поки що навіть не на часі – ані попри КАБи, які щодня прилітають на напрямок поблизу міста, ані через дрони, які цілодобово пильнують за переміщенням у самому Краматорську. Окупанти кілька разів уже публікували світлини як докази – вони спостерігають за тим, як живе прифронтовий населений пункт. І це також не зупиняє людей від рішення лишитися жити вдома.


Світлана Яковенко, мешканка Краматорська, була в евакуації уже двічі – навесні 2022 року (прожила в Луцьку майже рік), та у 2024, коли на кілька місяців виїхала в сусідню область, аби там перечекати осінь та зиму. Зізнається, що останнім часом думки про переїзд знову з’являються, проте досить швидко зникають – досить подивитися на ціни на орендоване житло у Дніпрі чи Павлограді.
«Житла доступного (за ціною – ред.) – немає. Роботи також немає, оскільки зараз переселенців більше, ніж вакансій. Як жити в іншому місті я просто не уявляю. Тому як і куди мені їхати? У Краматорську в мене своя квартира, є гаряча вода, електроенергія, працює газова колонка – я живу повноцінно. А востаннє, коли я виїжджала у Дніпро, довелося пів зими пройти без світла, бо його постійно вибивало через обстріли. Я в сусідів запитувала – тут ситуація була навіть краща, стабільніша. До того ж тут я працюю прям біля будинку, що дуже зручно. А де мені шукати гроші на життя в іншому місті, якщо там середня зарплата – така, як і місячна оренда квартири?» – зауважує жінка.

Разом з тим Світлана зауважує: вона розглядає варіанти переїзду, які публікують у місцевих спільнотах або волонтерських чатах. Серед них часто зустрічаються пропозиції безкоштовного житла, особливо – у селах чи СМТ.
«За освітою я вчитель навчальних класів, але пропрацювала в школі лише кілька років. З освітою зараз у населених пунктах буває тяжко, тому розглядаю варіанти, що зможу переїхати в якесь село біля міста й там викладати. Але лише за умови працевлаштування й безкоштовного житла. Таких кілька вакансій уже було, але занадто далеко. Інколи ж шукають вчителів окремих предметів – фізики чи математики, наприклад. Я ж чекаю, коли десь знадобиться освітянин для перших класів – і тоді, думаю, поїхала б», – каже Світлана Яковенко.
Водночас Костянтин, місцевий житель, з посмішкою зауважує: він про евакуацію з Краматорська навіть не думає – ані зараз, ані в розрізі найближчих місяців. Впевнений, що місто вистоїть, і орієнтується на досить чіткі кроки від влади. Зокрема, декоративні насадження в місті, які комунальники кілька тижнів поспіль стрижуть або рівняють.


«Чи це робили б, якби був реальний ризик оточення чи окупації? Я так не думаю. Я впевнений, що все буде нормально, ніхто сюди не зайде. По-перше, є більш нагальні напрямки, на які росіяни наступають – Покровський і Торецький. Їм до нашого міста ніякого діла немає, тому я нікуди не їду й не поїду», – з посмішкою наголошує чоловік.

Його супутниця Наталія додає: вона в Краматорську живе з 2002 року, з того часу нікуди за межі області майже не виїжджала – всього вистачало на Донеччині: як роботи, так і локацій для відпочинку. Тому в те, що невдовзі доведеться екстрено їхати з міста, також не вірить.
«Я часто вечорами дивлюся огляди астрологів про те, що нас чекає. в майбутньому. Надовго вперед не дивлюся, а от на найближчі 2-3 місяці. То всі кажуть, що все буде нормально, ніяких переїздів попереду не буде, дехто взагалі бачить перемогу України. Я в це прям не вірю, але в те. що в Краматорську можна буде спокійно жити найближчими місяцями – так. Я це відчуваю. У мене як у 2014 не було бажання нікуди їхати – така чуйка була, так вона й зараз є», – зауважує жінка.
Слід зауважити, що місто щодня підпадає під російські обстріли. Дронами окупанти цілять як у цивільні будинки, так і в промислові об’єкти. Зокрема, останніми тижнями не було жодної доби, коли російські вояки не атакували б ударними дронами місто або його околиці. А трагічна тенденція поліції та прокуратури майже щодня публікувати дописи про чергових загиблих уже сприймається не як відчай, а як частина буденності, від якої з Краматорська неможливо втекти.


«Наступний приїзд на адресу може вже бути реагуванням на вибух через влучання снаряда»
Правоохоронці ГУНП у Краматорську зауважують: вони бачать, що місто живе, і в ньому тисячі людей намагаються жити та навіть будувати плани на майбутнє. Однак на своїй роботі Олександр, поліцейський, все частіше виїжджає на ті ж адреси, з яких родини ще кілька днів тому відмовлялися виїжджати. І зараз це приїзди не задля евакуації, а для порятунку людей, а потім – документування чергового воєнного злочину країни-окупанта.

«Ми намагаємося зробити все, щоб життя у Краматорську було: реагуємо на виклики, патрулюємо, слідкуємо за обстановкою у місті. Але війна за 15 кілометрів від міста, промзона вся в дірках, де ще лишилася – бо інакше вона випалена й розбита тими ж дронами чи снарядами. Тому цю ілюзію життя я розумію, але реальність – інша. І якщо зараз родина не встигає виїхати, бо не хоче кидати будинок або якесь майно – вже ніхто не може дати гарантії, що через тиждень ми не приїдемо на виклик, що за їх місцем проживання стався приліт», – зауважує поліцейський.


***
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Читайте також: «Якщо до весни дожили – значить, все буде добре»: у що вірять і як живуть мешканці прифронтового Добропілля
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Ексклюзив Переселенка з Луганщини розвиває бренд авторських льодяників у Луцьку
Ексклюзив Переселенка з Бахмута розповіла, як майже 20 років розвиває українську культуру на сході України
Ексклюзив Заборгованість зарплат перед шахтарями Донеччини зросла до 272 млн грн
Актуальне Електронне направлення на ВЛК можна буде згенерувати без підпису керівника ТЦК та СП: деталі
Ексклюзив Росіяни блокують постачання гуманітарної допомоги у Покровськ, де залишається близько двох тисяч людей

Предстоятель ПЦУ Блаженніший Епіфаній зустрівся з керівництвом Луганщини (фото)

Ексклюзив Філашкін розповів, скільки людей вдалося евакуювати з місць обстрілів у десятикілометровій зоні на Донеччині
Росіяни сьогодні вбили на Донеччині ще одну людину та поранили 8
Актуально Нові правила обліку ВПО: що зміниться та в чому складнощі

Кількість сьогоднішніх боїв на фронті наближається до сотні
Ексклюзив За чотири місяці росіяни збільшили кількість обстрілів по мирному населенню на Донеччині

Росіяни FPV-дронами знищили автівку "екстреної" медичної допомоги у Костянтинівці (фото)
