UA
UA RU
27 Серпня 2024, 12:55
18680
Намальована брехня: як росіяни відокремлюють Донеччину та Луганщину на фейкових мапах
Антифейк

Намальована брехня: як росіяни відокремлюють Донеччину та Луганщину на фейкових мапах

Проросійські фейки продовжують набирати нових обертів за старою методикою. Зокрема, ворожий наратив про «не український Донбас» тиражується у різних формах і подачах. Цього разу пропагандисти розповсюдили інформацію про українську туристичну агенцію, яка нібито відокремила схід України та Крим у своїх рекламних буклетах.

Чому ця інформація — це насправді підробка? Східний Варіант продовжує розвінчувати ворожу дезінформацію в рамках проєкту «Антифейк».

Фейк: «Українська туристична агенція визнала, що Крим та Донбас вже не частина України» 

У проросійському сегменті Telegram каналів та у соціальній мережі Facebook поширилось відео, на якому видно рекламний буклет української туристичної агенції із зображенням карти України. Однак на ній відмежована Донецька та Луганська області, а також півострів Крим.

фекові мапи
Скриншоти фейкових повідомлень

У дописах йдеться про те, що, мовляв, українці починають звикати до думки про Донеччину, Луганщину та Крим, які вже не є частиною України. А у відеоролику, де буклет показують детальніше, помітно логотип туристичної агенції Travel Club. 

«Стадія ухвалення! Українське турагентство визнало, що Крим та Донбас уже не частина України. У своєму рекламному буклеті прибрали ці території», —  йдеться у коментарі до фото та відео.

фекові мапи
Скриншот з фейкового відео у Facebook

Спростування

Найперше, що відразу впадає в око — це неграмотний текст буклета. Зокрема невдало перекладені слова російського походження, орфографічні помилки. 

Крім цього не вказані контактні дані туристичної агенції, посилання на соціальні мережі чи будь-яка точна інформація. Це не характерно для рекламного буклета та викликає сумніви щодо правдивості подібної тези, оскільки основна мета реклами — розповсюдити інформацію про послуги та надати контакти для зв'язку.

фекові мапи
Скриншот фейкового буклета

Варто зазначити, що на сторінці туристичної агенції Travel Club у Facebook та Instagram немає жодної подібної реклами. Також представники самої туристичної агенції спростували цю інформацію та повідомили наступне:

«Ми не робили такого буклета. На додаток, наша агенція в Україні закрита. Тому нащо нам це створювати?».

На запит Східного Варіанту туристична агенція Travel Club також підтвердила той факт, що подібна інформація про їхню організацію є фейковою.

Тож, ця маніпуляція, що нібито українці погодились з окупацією сходу України, є лише інформаційним вкидом. Подібні маніпуляції щодо українських територій на мапі вже не нові, де змінюються лише варіанти подачі цієї дезінформації. 

Так, наприклад, раніше російські пропагандисти створювали фейк про польський телеканал, який нібито використав карту Польщі з українськими територіями та про український телеканал, який нібито показав карту України без тимчасово окупованих росією територій. 

фекові мапи
Скриншоти фейкових зображень карти України

І це далеко не весь перелік подібних маніпуляцій з картою України без частини українських територій. Такі фотофейки поширюють як у російському сегменті, так і нібито на закордонних платформах. Зокрема восени 2022 року пропагандисти поширили фейкову інформацію з картою України, яку нібито показав німецький телеканал ZDF. Проте тоді сам канал опублікував спростування.

Також після початку повномасштабного вторгнення росіяни запускали дезінформацію про шкільні контурні карти в Україні, які нібито видавали без тимчасово окупованих територій та західних областей.

фекові мапи
Фото: Stop FAKE/ Facebook

Тож, подібні маніпуляції з картою України — це вже звична практика для російської пропаганди, яку вони регулярно застосовують.

***

Мета подібних інформаційних вкидів — переконати, зокрема мешканців тимчасово окупованих територій сходу України, у тому, що нібито «від них відмовились», що «Україну поділили», а росія їх навпаки врятує. Така собі російська «благородна» мета прихована за простими маніпуляціями інформацією та неправдивими фактами.

Тож, варто бути обачними та уважними, відшукувати першоджерело та довіряти лише перевіреним джерелам. Також важливо не поширювати контент, який не несе сумнівні факти, аби не допомагати ворогу в інформаційній війні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

23 Квітня Середа
20:00

Ексклюзив Дітям ВПО з Костянтинівської громади надають освітні послуги та психологічну підтримку

19:17

Ексклюзив Евакуація з ТОТ: які документи потрібні

17:42

Актуально Як працює освітній центр «Вулик» для дітей з постраждалих від війни громад

Як працює освітній центр «Вулик» для дітей з постраждалих від війни громад
17:41

Наші дрони стають стійкішими до РЕБ, здатні бачити противника і вдень, і вночі, — Сирський (відео)

17:34

В окупованому Маріуполі повідомили про ботулізм і неперевірену рибу

В окупованому Маріуполі повідомили про ботулізм і неперевірену рибу
17:20

Оборонець Маріуполя "Волина" зустрівся з володарем "Оскара" Шоном Пенном

Оборонець Маріуполя "Волина" зустрівся з володарем "Оскара" Шоном Пенном
16:57

Тривають російські штурми: сьогодні вже відбулося 83 бойових зіткнення

16:38

Ексклюзив Військові розповіли про бої в день "великоднього перемир'я" на руїнах Торецька

Військові розповіли про бої в день "великоднього перемир'я" на руїнах Торецька
16:35

Уночі вибухова хвиля зачепила житлові квартали Дружківки (фото)

16:13

Унаслідок російського обстрілу околиць Краматорська постраждала 16-річна дівчина

15:42

У Часовому Яру знищено протитанковий ракетний комплекс і станцію наземної розвідки окупантів (відео)

14:59

У Києві переселенці з Луганщини зможуть отримати пенсійні консультації 25 квітня

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: